Kedves vásárlóink, elnézést kérünk, de a forgalmi korlátozások miatt megrendeléseik késhetnek. Köszönjük megértésüket és türelmüket.
+36 1 987 6873 eshop@frogpack.hu
0 db 0,00 Ft

Az bevásárló kosara nem tartalmaz termékeket.


Hogyan csomagoljunk… újrahasznosított paneleket a Plastic Guys-ban

20. 08. 2024 | Autor: Michaela | percnyi olvasás

Hogyan csomagoljunk… újrahasznosított paneleket a Plastic Guys-ban

Amit mások eldobnak, azt ők hasznosítják. A Plastic Guys az aprított poharakból és műanyaghulladékból belsőépítészeti paneleket készít, amelyekkel nemcsak Csehországban, hanem számos üzletben is találkozhat.

A panelek nem morzsák. A legnagyobbak 1,5 x 1 m-esek és 20 kg-osak, ezért érdekelt minket, hogyan csomagolják és szállítják őket. Ondra Venclík, a Plastic Guys két fő arcának egyike elvitt minket a dél-morvaországi innovációs központban és a brünni AdMasban zajló gyártásba.

 

Igazi cirkularitás

Az iskolában kezdték el a termelést. Akkor még pizzasütőben olvasztották a tányérokat, és sokat kísérleteztek. Ma már van egy melegprésük, egy CNC gépük és saját gyártásuk, amit Jirka vezet. Alapvetően a kemencéről áttértek egy nagy grillre.

A Plastic Guys fő egyedisége, hogy a táblák nem csak újrahasznosított, hanem valóban újrahasznosíthatóak. „Egyetlen műanyagcsoportból készítjük őket, adalékanyagok nélkül. 

Ez az egyetlen módja annak, hogy könnyen újrahasznosíthatók legyenek. És aztán újra és újra, akár tízszer is” - magyarázza Ondra.


Összetört joghurtos poharak, billentyűzetek, tévék és hűtőszekrények. Ezek és más ipari hulladékok alkotják a paneleket.

 

Az egész vállalkozást a fenntarthatóság felé húzzák. Az együttműködésre példa volt például a Prusával való együttműködés. „A Prusa szállította nekünk a szálakból származó műanyaghulladékot. Mi asztallapokat készítettünk belőlük, és a Prusa még mindig tartja őket a tárgyalótermeiben”.”

Amikor az asztalok élettartama lejár, egyszerűen összetörik, beolvasztják őket, és újakat készítenek belőlük. Vagy a táblákat 10 év után lecsiszolják, és olyanok lesznek, mint újkoruk. „Ezt nevezem én igazi körforgásos gazdaságnak. Ez az, ahová tartunk.”

A Škoda autó számára a megvalósítás is menő volt, mivel a beszállítóknak a kiállításuk után vissza kellett vinniük az anyagokat, de mi mégis kaptunk érte pénzt.

 

Raklap nélkül, egy lövés sincs

A deszkák ma már többnyire építészekhez és bútorgyártó cégekhez kerülnek, akik kávézóbélést, irodabútorokat vagy tárgyalóasztalokat készítenek belőlük.

Néha egyetlen tábla kerül a megrendelőhöz. Máskor 3, 30 vagy akár 230 darab. A méret miatt mindent raklapokon küldenek. „Raklapokat készíttettünk méretre. Ezek néhány centiméterrel nagyobbak az oldalukon, mint egy szabványos euro raklap. A paneleink pontosan és átfedés nélkül elférnek rajtuk.”


A legnagyobb táblák ma 1,5 x 1 méteresek. A szállítás ezért raklaponként történik

 

A szállítás során a fő kockázat a táblák megkarcolása – ezért kerül a raklapra, mint az első kétrétegű hullámkarton. "Akkor közönséges papír kerül az egyes tányérok közé. A csomagolópapír jó példaképnek bizonyult számunkra. Olcsó, csak erős és 100%-ban újrahasznosított.”


Hullámkarton és papír, még az a kevés is elég ahhoz, hogy a deszkák ne karcolódjanak.

 

Végleges rögzítés stretch fóliával és kötőszalaggal

Végül a raklapot további hullámkartonnal borítják be, és a teljes raklapot körös-körül lefedik.

Elgondolkodtunk azon, hogy miért nem cserélik ki a stretchfóliát papírra? „A papír nem tartaná a helyén a deszkákat” - mondja Ondra. „Már gondolkodtunk rajta. De, amikor kiszámoltuk a szénlábnyomunkat, kiderült, hogy a csomagolás a kibocsátásunknak csak mintegy 5%-át teszi ki. A többi magából a gyártásból és a nyersanyagok kitermeléséből származik.”

Egyetlen karton gyártása már legalább 69%-kal környezetbarátabb, mint egy tömörfa kartoné. De még mindig van hová fejlődni. Ezért most már inkább a tényleges gyártásra összpontosítanak, ahol még több károsanyag-kibocsátást tudnak megtakarítani.


Raklapok csomagolása újrahasznosítható stretchfóliába.

 

A végén pántolószallaggal rögzítjük a táblákat, amit pántolószerszámmal megfeszítünk. Egyelőre akkora raklapot küldenek, hogy kézi pántfogóval is könnyen megboldogulnak. Állítólag akkor jön majd az automata pántológép, amikor jövőre elindítják a nagy vonalat.


Kézi pántológép a táblák végső rögzítéséhez a raklaphoz.

 

Az utolsó pont az egész csomagon a logó, amely egyértelműen jelzi, hogy ki áll a szállítmány mögött. „A sablont itt mi magunk készítettük egy CNC-gépen.


A logót a végén fújták be.

 

„A szállítást a Wereldo optimalizálja”

A becsomagolt raklap ezután az ügyfélhez kerül. „A szállításhoz a Wereldót használjuk, akik a GEIS, a GLS és a DHL partnerei. Nem 5000 CZK-ba kerül nekünk egy raklap Prágába küldése, mint a TopTrans-szal, hanem talán csak negyedannyiba, mert a Wereldo a raklapot kiegészítő tételként adja hozzá, és a teherautó tele megy.”


Végső csomagolt raklap három panellel.

 

És hogy állnak a reklamációkkal?

Ondra szerint a panelek alapvetően törhetetlenek. „Az egyetlen kockázat egy lecsorogtatott sarok. Pontosan úgy, mint a tömör fánál. De ez csak egyszer fordult elő, amikor egy sofőr egy egész raklapot ejtett le az autójából. Ez nem jó egy 8000-10 000-es terméknél.”

A Plastic Guys tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy még egy olyan egyszerű dolog is elég lehet, mint egy darab papír és egy nyakkendő, hogy megvédje az olyan nagy és nehéz termékeket, mint az újrahasznosított tábláik. Várjon, amíg akkora táblákat készítenek, mint egy parkolóhely!