+36 1 987 6873 eshop@frogpack.hu
0 db 0,00 Ft

Az bevásárló kosara nem tartalmaz termékeket.


A hullámkarton típusai, avagy hogyan ismerjük fel a minőségű dobozt?

06. 05. 2023 | Autor: Michaela | percnyi olvasás

A hullámkarton típusai, avagy hogyan ismerjük fel a minőségű dobozt?

A dobozok vásárlásakor a hullámkarton minősége döntő fontosságú. Nem karton, mint a karton – különbözik a rétegek számában, a papír minőségében és a hullámok magasságában. Ezek határozzák meg, hogy küldeménye túléli-e az Öntől az ügyfélhez vezető utat.

A cikkben végigvezetjük Önt a hullámkarton alapvető típusain, és elmagyarázzuk, mi befolyásolja erősségüket.

Mielőtt belemennénk az elméletbe - nincs jó vagy rossz karton. Csak olyan van, amelyik megfelel a célnak, és olyan, amelyik nem.

Ezért olyan anyagot kell keresnie, amely elfogadható ár/teljesítmény arány mellett megfelelően védi termékét.

A cikkből megtudhatja:

 

Mi az a hullámkarton

A hullámkarton a dobozok és egyéb kartontermékek gyártásának alapanyaga, karton elválasztó, kartonborítékokon át a kartonbútorokig.

A karton több réteg egyenes + hullámpapír összeragasztásával jön létre.

Csak hogy ötletet adjunk, nagyon sok (és még sok más) típusú hullámkarton létezik. :-)

A hullámkarton gyártásának egész varázslata az úgynevezett hullámosító gépben zajlik, amely nyomás alatt alakítja a papírt. A hullámok tetejére ragasztót visz fel, végül pedig nyomógörgőkkel ragasztja rá a fedőpapírt a hullámokra.

Mi befolyásolja a hullámkarton minőségét

A hullámkarton 3 kritérium szerint van felosztva, amelyeket most részletesen elemezünk:

  • A rétegek száma
  • A hullámréteg magassága
  • Az anyag, amelyből a rétegek készülnek

1. A rétegek száma

Réteg alatt minden egyes papírt (sima és hullámpapírt) értünk, amelyből a karton készül. A jól ismert 3VVL és 5VVL rövidítések pontosan megmondják, hogy hány rétegből áll a karton.

Kétrétegű (2VVL) - áruk átlapolására és csomagolására (hullámkarton tekercsben is kapható).

Háromrétegű (3VVL) - kisebb és könnyebb termékek dobozainak gyártása (számos változatban kapható: háromrétegű dobozok, gyorsan záródó dobozok,  Hullámkarton lemez, kartonborítékok...).

Ötréteges (5VVL) - a legtöbb nagyméretű doboz - nagyméretű és nagy teherbírású dobozok gyártása ötrétegű dobozok, költöztető dobozok, raklapos dobozok.

Hétrétegű (7VVL) - rendkívül erős és tartós dobozok gyártására az ipar és az export számára.

Itt egy egyszerű szabály érvényes: több réteg = nagyobb tartósság és szilárdság. Ezért minél nagyobb és nehezebb a csomagolt tétel, annál több rétegre van szüksége.

 

2. A hullámos réteg magassága

A rétegek számán kívül a karton szilárdságát a hullám típusa (vagy a fluting illetve a hullámos réteg magassága) határozza meg.

Képzelje el, hogy minél nagyobb a bordázás, annál nagyobb "párnát" biztosít az ütések és ütközések tompítására.

A DIN 5468 norma szerint a hullámokat a következőképpen osztályozzák:

 

hullám típusa

Jelölés

Hullámosztás (mm)

Hullámmagasság (mmu)

Extra nagy hullám

K

≥ 5,0

≥ 10,0

Nagy hullám

A

8,0 - 9,5

4,0 - 4,9

Közepes hullám

C

6,8 - 7,9

3,1 - 3,9

Kiss hullám

B

5,6 - 6,5

2,2 - 3,0

Midihullám

D

3,8 - 4,8

1,9 - 2,1

Mikrohullám

E

3,0 - 3,5

1,0 - 1,8

Minihullám

F

1,9 - 2,6

0,6 - 0,9

Extra minihullám

G

≤ 1,8

≤0,55

Az értékeket azonban tekintse irányadónak - például a B-hullám magassága gyártónként kissé eltérhet, mert mindenki kicsit másképp csinálja.

A gyakorlatban leggyakrabban a következő hullámtípusokkal találkozhat:

  • A - nagy hullám - a legrégebbi, már nem nagyon használják, de nagyon jó csillapító hatással bír.
  • C - közepes hullám - a ma leggyakrabban használt típus, tulajdonságai univerzálisak.
  • B - kis hullám - a második leggyakrabban használt hullám, a B-t gyakran kombinálják a C hullámmal az ötrétegű dobozokban, mert jól kiegészítik egymást.
  • E - mikrohullámú - kis méretű csomagolásokhoz használják, és ahol a csomagolás nyomtatott (a doboz kívülről laposabb a kis hullámtávolság miatt), gyakran kombinálják a B és az E hullámot.

A leggyakoribb A, C, B és E hullámtípusok, valamint ezek BC és BE kombinációi.

3. Az anyag, amelyből a rétegek készülnek

Az utolsó darab, amely befolyásolja a doboz szilárdságát, a rétegek anyaga. Igaz, hogy minél alacsonyabb az újrahasznosított tartalom és minél nagyobb a papír súlya, annál erősebb és tartósabb a hullámkarton, de annál drágább is.

Hullámpapír rétegpapírok

A hullámos réteg elsősorban nyomást nyel el.

  1. Halbzellstoff (félig cellulóz) – a legjobb minőségű papír a hullám gyártására, nagyon erős, farostból készült papír
  2.  Wellenstoff (jobb szürke papír) - osztályozott (és ezért jobb minőségű) hulladékpapírból készül, amelyhez keményítőt adnak, így szilárdságban közelebb áll a fél cellulóz, de olcsóbb.
  3. Schrenz (szürke papír) - a legalacsonyabb minőségű papír, amelyet újrahasznosított papírból készítenek.

Fedőpapírok

A fedőpapírok befolyásolják a hullámkarton megjelenését, szilárdságát és a külső hatásoknak (hőmérsékletváltozás, páratartalom) való ellenálló képességét.

  • Kraftliner - különböző súlyú lehet, de a lényeg az, hogy a kraftpapír 80%-ban cellulózból áll, így ez a legjobb minőségű fedőpapír, amely alkalmas igényes körülmények között, veszélyes anyagok szállítására vagy hosszú távú tárolásra és hőmérséklet-ingadozásnak és mérsékelt páratartalomnak való kitettségre.
  • Testliner - általában 100%-ban újrahasznosított rostból készült kétrétegű papír, amelyhez keményítőt adnak a szilárdság növelése érdekében, súlya 120 és 200 g/m2 között változhat, és 4 fokozatra osztható 1-4-ig (az 1 közel áll a kraftpapírhoz, a 4 több újrahasznosított papírt tartalmaz).
  • Schrenz (szürke papír) - 70 és 140 g/m2 közötti tömegű, kizárólag újrahasznosított papírból készül.

 

Hullámkarton jelölése különböző gyártóktól

A gyakorlatban szép gulyás van a kartonok címkézésénél.

Bár léteznek nemzetközi DIN és FEFCO szabványok, minden gyártó a maga módján jelöli a hullámkartont. Például a FEFCO 22B karton megfelel a DIN 1.02B szabványnak, a Dunapack Mosburger T20B gyártó szerint a, a  Model Obaly 22B32H és a gyártó szerint a Smurfit Kappa B2111BB. Gyártó szerint :-)

Ezért, ha tőlünk és egy másik gyártótól van árajánlat a dobozok gyártására, akkor nehéz lehet az árajánlatokat egymással összehasonlítani. Az alábbi fotó jól mutatja:

Háromrétegű hullámkarton a Dunapack Mosburger (a fénykép alján) beszállítóunktól és egy másik gyártótól (a fénykép tetején).

Tehát, hogy tájékozódjunk benne?

Hasonlítsuk össze a mechanikai tulajdonságokat.

 

A karton mechanikai tulajdonságai, vagyis, hogy mit bírnak ki a dobozai.

Sajnos nem lehet pontosan megmondani, hogy  doboz mennyit bír el. Ez például attól függ, hogy az árukat hogyan helyezik el a dobozban, hogyan rögzítik, hogy egymásra vannak-e rakva... Még így is felmérheti a hullámkarton szilárdságát és tartósságát. Koncentráljon erre a 2 fő paraméterre:

Élszilárdság (ECT)

Ez azt az erőt méri, amelynél a karton összeesik/törik, ha felüliről erő hat rá. Közvetlen hatással van a rakodhatóságra. Az ECT rövidítés edge crust test , és kN/m-ben mérik.

Szakítószilárdság (BST)

Azt a maximális nyomást méri, amely lyukat üt a kartonon. Ez az érték csak akkor fontos, ha kis méretű vagy laza termékeket, például mosóport csomagolunk. A BST rövidítés a burst strenght, és kPa-ban mérik.